Document ID Service, site collection’daki dokümanlar için benzersiz ID oluşturan bir feature’dır.

1. Site Settings’den Site Collection Administration altından Site Collection Features’ı tıklayın.
2. Document ID Service feature’ını aktif edin.
3. Feature’ı aktifleştirdikten sonra Site Collection Administration altında Document ID Settings linki görünecektir. Linke tıkladığınızda Document ID ayarları sayfası açılacaktır.

Document ID Settings
Document ID Settings

4. Assign Document IDs seçeneği ile site collection’da dokümanlar için ID oluşturma etkin hale getirilir.
5. TextBox’a oluşturulacak ID ‘ler için prefix girilir.
6. “Reset all Document IDs in this Site Collection to begin with these characters” seçeneği ile Document ID Service aktifleştirilmeden önce site collection’da bulunan dokümanlar için de ID üretilmesi sağlanır.
7. Herhangi bir doküman kütüphanesine yeni bir doküman eklediğinizde veya Document ID Settings’de “Reset all Document IDs….” seçtiyseniz herhangi bir doküman kütüphanesinde dokümanın propertylerini görüntülemek için View Properties’i tıkladığınızda Document ID değerini göreceksiniz.

Document ID
Document ID

Buradaki numaralandırmada, ilk bölüm(DYMDOCS) Document ID Settings’de TextBox alanına girdiğimiz prefixtir. İkinci bölüm site collection’daki doküman kütüphanesinin ID’sidir. Üçüncü bölüm doküman kütüphanesindeki dokümanın ID’sidir.

Kod tarafında Document ID üzerinden dokümana ulaşmak için öncelikle Microsoft.Office.DocumentManagement dll’ini referans olarak eklemelisiniz. Sonra aşağıdaki gibi Document ID üzerinden dokümana ulaşılabilir:

SPSite site = SPContext.Current.Site;
DocumentIdProvider provider = DocumentId.GetProvider(site); ;
var result = provider.GetDocumentUrlsById(site, “DYMDOCS-1-3”);

Reklamlar