Share Point listelerini olduğu gibi kullanmak isteyen bir müşteride, ihtiyaçlara binaen bir listenin farklı görünümlerini(views) oluşturup, kullanmak gerekti. Müşteri, listedeki bütün öğeleri gösteren görünümün sadece belli gruplar tarafından görüntülenmesini istedi. Yani view bazlı bir audience isteği vardı. Ancak bir listede view oluştururken SharePoint bize; kişisel ve genel olmak üzere iki farklı audience seçeneği sunuyor. Genel görünümler bütün kullanıcılar tarafından erişilebilirken, kişisel görünümler sadece görünümü  oluşturan kullanıcı tarafından görüntüleniyor. Liste ayarlarındaki audience ayarı ise item bazlı audience sağlıyor. Müşteriye bütün öğeleri gösteren view’ı silip, bu view’a ihtiyacı olan kullanıcıların kendilerinin bu view’ı “kişisel” seçeneği ile oluşturmaları gerektiğini belirttim. SharePoint’in sağladığı imkan bu kadar ancak doğal olarak bu öneri kabul edilmedi:)

SharePoint’te bir sayfayı Edit Page yapıp, herhangi bir web part’ı Edit Web Part diyerek Properties penceresini açtığınızda Advanced kategorisinde en altta Target Audiences seçeneğini görürsünüz. Buraya, web partı görüntüleyecek  kişi/grupları girerek web partın sadece bu kullanıcılar tarafından görüntülenmesini sağlarsınız.

Target Audiences
Target Audiences

Listelerde öğelerin listelendiği kontrol neticede bir web part(XsltListViewWebPart). Web partlar’ın audience yönetimine izin veriliyor. Ancak SharePoint üzerinden bunu gerçekleştiremiyoruz. Burada SharePoint Designer imdadımıza yetişiyor. Portali SharePoint Designer’da açıp, All Files/Lists altından ilgili listeyi seçin. Audience uygulamak istediğiniz görünümün sayfasına sağ tıklayıp Edit File In Advanced Mode ile açınız. XsltListViewWebPart’ı seçiniz.List View Tools, Web Part bölümünden Properties‘ı tıklayın.

Properties
Properties

İşte ihtiyacımız olan ekran 🙂

Web Part Properties
Web Part Properties

Advanced kategorisinde en altta Target Audiences bölümü görünecektir. Buraya XsltListViewWebPart‘ı görmesini istediğiniz kişi/grupları giriniz. Böylece eklenen bu kişi/gruplar dışındaki kullanıcılar, bizim düzenlediğimiz view’ı açmak istediklerinde itemları görüntüleyemeyeceklerdir.

Reklamlar